Sürsefa Oryantiring Antrenmanı

Anatolia ekibi olarak Ankara\Sürsefa Kazan bölgesinde 10.04.2022 tarihinde Oryantiring antrenmanı gerçekleştirdik. Ankara’nın güzel havasında, sporcular ve sporcu aileleri gerçekleştirdiğimiz antrenmanda bizleri yalnız bırakmadı. Antrenmanımıza 15 kulüp 200 sporcu katılımı ile sağlandı.

Antrenman alanında yüzlerce sporcu ve aileleri antrenman öncesi ve sonrası onlar için hazırlanan dart, ok, dev jenga ,halat çekme vb. antrenman alanlarında keyifli vakit geçirmeleri sağlanmıştır.

Antrenmanımız oryantiring türlerinden biri olan ORTA MESAFE şeklinde gerçekleşmiştir.

Orta mesafe nedir?

Parkur ağırlıklı olarak arazide harita okumaya dayalıdır. Teknik olarak zor, hedef noktaları oldukça fazla sayıda, sık sık yön değiştiren ayaklar ve makro düzeyde değil, mikro düzeyde rota seçimine dayalı parkurlardır. Arazi koşulabilir olmalı, ancak teknik zorluğu yüksek olmalıdır. Ortlama bitirme süresi 35-40 dakikadır.

Antrenmanımızda her yaşa ve seviyeye uygun olacak şekilde 6 çeşit parkur seçenekleri mevcuttu.Bu parkur seçenekleri :
Yeni başlayan parkuru ( İlk defa oryantiring yapacak kişiler için uygundur. Kolay, eğitici ve kısa özellikte parkur)
Minikler parkur (8 – 10 yaş grubu)
Kısa parkur (10 – 14 yaş grubu )
Orta parkur (14 – 18 , +35 yaş grubu )
Uzun parkur (20 – 21E ,  35 yaş kategorileri ve deneyimli oryantiring sporcuları)
Teknik parkur (20 – 21E ,  35 yaş kategorileri ve deneyimli oryantiring sporcuları)

Teknik parkurlar her antrenman için farklılık gösterir. Bu antrenmanda münhani antrenmanı teknik parkur olarak gerçekleştirdik. Münhani antrenmanında harita üzerinde sadece münhani ve yer şekilleri özellikleri vardır. Patikalar, dereler, taş özellikleri ve bitki örtüsü gibi diğer bütün özellikler haritadan çıkarılır.

Antrenmanımızda Ulusal ve Uluslarası  yarışlarda kullanılan elektronik kontrol sistemi ve Sı Air sistemi kullanılmıştır. Antrenman sonunda sporcular daha fazla verim alabilmesi ve analiz yapılabilmesi için  tüm ara zamanlar ve livelox sonuçları paylaşılmıştır.

Anatolia o group bünyesinde Ankara’da her sene çeşitli antrenmanlar yapılmakta ve devam etmektedir.

Comments are closed